بهداشتی

شامپو بدون سولفات و مزایای استفاده از آن

آیا سولفات موجود در محصولات بهداشتی خطرناک است یا خیر؟
سولفات ها دسته ای از مواد شیمیایی هستند که شرکتهای تولیدی به عنوان عناصر شوینده یا برای ایجاد کف بیشتر در هنگام استفاده و مخلوط شدن بهتر محصولاتشان با آب از آنها استفاده می کنند،بسیاری از محصولات بهداشتی و مراقبتی از جمله شوینده های نظافت منزل،خمیر دندانها و همچنین اکثر شامپوها حاوی سولفات و ترکیبات آن در محتویاتشان هستند.
سولفات ها باعث کف کردن محصولاتی مانند شامپو در هنگام ترکیب با آب شده و همچنین باعث دوده و آلودگی از روی سطوح و در این مورد از روی موها می شوند.
برخی از افراد در مورد وجود سولفات در محصولات پاک کننده و شامپوی خودشان نگرانیهایی دارند،گر چه تا زمانی که از آنها به مقدار صحیح استفاده کنند این نگرانی تا حدود زیادی کاهش می یابد و در این صورت استفاده از آنها بی خطر خواهد بود.
اما موارد استثنایی نیز وجود دارد،مواردی از قبیل حساسیت افراد به مواد شیمیایی خاص و یا آسیب دیدگی بیش از حد موها در اثر استفاده از مواد شیمیایی مختلف که در این صورت باید از مصرف محصولات حاوی سولفات خودداری شود.
با نینو مارکت همراه شوید تا در مورد سولفات ها و محصولاتی که حاوی سولفات هستند بیشتر بدانید،همچنین در این مقاله به بررسی این نکته خواهیم پرداخت که چه کسانی باید از مصرف شامپوهای حاوی سولفات خودداری کرده و یا در استفاده از آنها جانب احتیاط را رعایت نمایند.
سولفات ها چه هستند؟
سولفات ها جزو گروهی از مواد شیمیایی به نام سورفکتانت هستند که در اثربخشی شامپوها نقش مهمی دارند. سورفکتانت ها کشش سطحی مولکولهای مایعات را کاهش داده و در نتیجه باعث مخلوط شدن بهتر مایع شوینده با آب،ایجاد کف بیشتر و شستشوی بهتر می شوند.
چرا در محتویات شامپوها از سولفات استفاده می شود؟
کف کردن بیشتر به این معنی است که فرد می تواند شامپو را در قسمت بیشتری از سر خود پخش کند.همچنین با کاهش کشش سطحی مولکولهای عناصر آلوده کننده مو باعث پاک شدن آلودگیها و چربی اضافی موها می شود،این به این معناست که در صورت استفاده صحیح باعث مصرف مقدار کمتری از شامپو توسط فرد در هر بار استفاده می شود.
متداولترین ترکیبات سولفات که توسط شرکتهای تولیدکننده استفاده می شوند عبارتند از:
سدیم لوریل سولفات
سدیم لورت سولفات
آمونیوم لورت سولفات
غیر از این ترکیبات،برخی محصولات ممکن است حاوی مقادیر جزئی از دیگر ترکیبات سولفات باشند که نقش آنها در ترکیبات شامپوها مشابه موارد ذکر شده است ولی قابل توجه نبوده یا تاثیر زیادی در کارایی آنها ندارند.
آیا سولفات ها خطرناکند؟
سولفات ها علیرغم کارایی زیادشان در محصولات بهداشتی و مراقبت مو دارای نقاط ضعفی نیز هستند که باعث می شود استفاده از آنها در شامپوها به عنوان نکته منفی در نظر گرفته شود.
سولفات ها می توانند در تمیزی موها بسیار موثر باشند،وجود سولفات در ترکیب یک شامپو کمک می کند تا آلودگیها و چربی را از مو دور کند،با این وجود موها برای سالم و شاداب ماندن باید کمی از رطوبت و چربی طبیعی خود را حفظ کنند.
سولفات ها می توانند رطوبت مو را بیش از حد از بین برده و در نتیجه باعث خشک و شکننده شدن موها شده و از این طریق باعث صدمه به سلامتی موهای فرد استفاده کننده شوند،آنها همچنین ممکن است پوست سر را خشک و مستعد تحریک کنند.
البته به جز تاثیراتی که باعث خشکی مو می شوند،استفاده صحیح از سولفات ها خطر آنچنانی برای سلامتی فرد ایجاد نمی کند.
بررسیهای به عمل آمده توسط سازمان بهداشت جهانی بر روی میزان سمی و خطرناک بودن سولفات، نشان دهنده این است که بسیاری از باورهای عمومی و نظرات منفی در مورد سولفات ممکن است ناشی از چگونگی تفسیر محققان در بررسیها علمی باشد.
یکی از رایجترین باورهای غلط درباره سولفات ها این است که سولفات ها باعث سرطان می شوند ولی با وجود اینکه سولفات ها در مواردی به سلامتی انسان آسیب می رسانند هیچ مدرک علمی در برای اثبات این ادعا که سولفات ها عامل سرطان باشند وجود ندارد.
به عنوان مثال نوشیدن محصولات حاوی سدیم لوریل سولفات ممکن است عوارض جزئی از قبیل سوزش چشم،سوزش پوست و مسمومیت کلی را به همراه داشته باشد اما در مورد مصارف عمومی محصولات حاوی سولفات عوارض جانبی کم و جزئی گزارش شده است.
چه کسانی باید از مصرف محصولات حاوی سولفات خودداری کنند؟
در بیشتر موارد عوارض جانبی استفاده از محصولات حاوی سولفات ضعیف و جزئی است و نمی توان منکر تاثیرات مثبت مصرف آن برای بسیاری از افراد شد،به عنوان مثال بسیاری از افرادی که موهای چرب داند و یا افرادی که دچار شوره سر هستند از مصرف شامپوهای حاوی سولفات رضایت بیشتری دارند و در بعضی از انواع مو شامپوهای حاوی سولفات تنها محصولاتی هستند که می توانند موها را به طرز موثری تمیز کنند.
با این حال،برخی از افراد باید از مصرف شامپوهای دارای سولفات خودداری کنند و گزینه شامپوی بدون سولفات (sulfate free shampoo)را انتخاب کنند.
این افراد عبارتند از:
افراد دارای حساسیت پوستی
فرد مبتلا به پوست سر حساس یا افراد دارای موهای حساس بیشتر از دیگران در معرض تاثیرات خشک کنندگی قوی سولفات ها هستند.همچنین اشخاص مبتلا به اگزما و یا پسوریازیس ممکن است پس از استفاده دچار خارش،قرمزی و ترک خوردگی پوست سر شوند.
استفاده از شامپوی بدون سولفات می تواند به عنوان گزینه ای مناسب برای این دسته از افراد مد نظر باشد.
افراد دارای موهای خشک و وز
اشخاصی که به صورت طبیعی موهای خشک و مجعد دارند و و یا افراد با موهای خشک و وز ترجیحا باید از مصرف شامپوهای دارای سولفات خودداری کرده و به جای آنها از شامپوی بدون سولفات استفاده کنند.
سولفات ها با شستشوی چربی و رطوبت طبیعی موها باعث خشکی و وز شدن موهای چنین افرادی می شوند.
افراد دارای موهای رنگ شده و آسیب دیده
افرادی که دارای موهای رنگ شده هستند و یا با استفاده از مواد شیمیایی موهای خود را به صورت دائم صاف می کنند و یا افرادی که به وسیله مواد شیمیایی موهای خود را فر می کنند،موهایشان در معرض آسیبهای ناشی از مواد شیمیایی قرار می گیرد،چنین افرادی بهتر است از شامپوی بدون سولفات استفاده کرده و آسیب های ناشی از فرایند استفاده از مواد شیمیایی را به حداقل برسانند،زیرا استفاده از شامپوهای بی ضرر مثل شامپوی بدون سولفات یکی از راههایی است که با کم کردن خشکی و آسیب دیدگی موها به سالم ماندن آنها کمک می کند.
شامپوی بدون سولفات
افرادی با پوست و موهای حساس که عوارض جانبی استفاده از شامپوهای دارای سولفات را تجربه کرده اند می توانند محصولی بدون سولفات را امتحان کنند و از فوائد شامپوهای بدون سولفات بهره مند شده،شاهد برطرف شدن عوارض و علائم ناشی از مواد شیمیایی باشند.
در حالی که انواع مختلفی از شامپوهای بدون سولفات در بازار موجود است،اما لازم به ذکر است که بسیاری از این محصولات هنوز حاوی ترکیبات شیمیایی مشابه سولفات ها هستند.
افرادی که دارای پوست و موهای حساس هستند باید به دنبال طبیعی ترین گزینه های بدون سولفات باشند تا از عوارض جانبی چنین محصولاتی جلوگیری کنند.
شامپوهای بدون سولفات در ابتدا ممکن است کمی متفاوت به نظر برسند،مثلا در موقع استفاده وقت بیشتری طول می کشد تا کف ایجاد کنند و ممکن است نیاز به استفاده از شامپوی بیشتری برای موها در مقایسه با شامپوهای دارای سولفات باشد.همچنین آبکشی موها کمی بیشتر طول می کشد،با این وجود شامپوهای فاقد سولفات به طور کلی موها را به همان اندازه شامپوهای حاوی سولفات به صورت موثر تمیز می کنند.
شامپوی بدون سولفات ردیست هم اکنون در نینومارکت موجود است.
به غیر از موارد ذکر شده برای انتخاب یک شامپوی بدون سولفات خوب می توان ملاکهای دیگری نظیر عدم وجود سیلیکون و پارابن در مواد تشکیل دهنده شامپو و همچنین عدم وجود نمک(کلرید سدیم) در فرمول آن اشاره کرد،زیرا اکثر سازندگان محصولات بهداشتی با استفاده از نمک در فرمول محصولاتشان سعی می کنند حس ضخیم شدن موها را در مصرف کنندگان ایجاد کنند در صورتی که وجود نمک در شامپو برای افراد با پوست و موی خشک و حساس باعث ایجاد حساسیت بیشتر،خارش و ریزش مو می شود.
همچنین حتی نوع اسانسهای خوشبوکننده استفاده شده در شامپو ترجیحا باید از نوع گیاهی و مخصوص استفاده در محصولات مراقبت موی سر باشد،ولی برخی تولیدکنندگان به خاطر جذابیت بیشتر رایحه های شیمیای اقدام به تولید شامپوها با اسانسهای غیرتخصصی این صنعت می کنند که وجود آنها در یک محصول می تواند باعث ایجاد بیماریهای تنفسی،خارش و ریزش موی سر شود.
رایحه های گیاهی ملایم مانند جنسینگ،چای سبز،رزماری،بورداک،بابونه،اسطوخودوس و آویشن از جمله مواردی هستند که کاملا بی خطر بوده و کمی دقت می توان موارد زیادی از آنها را در قفسه فروشگاه ها پیدا کرد و در حین استفاده از شامپوی بدون سولفات از عدم وجود مواد مضر دیگر در آن اطمینان حاصل کرد.
نتیجه گیری
در اکثر موارد سولفات موجود در شامپوها بی خطر بوده و به زدودن آلودگی و چربی از روی موها کمک می کند.
استفاده از شامپوی بدون سولفات در افراد با موهای رنگ شده باعث حفظ رنگ موی سر شده و با کاهش نیاز فرد به رنگ کردن مجدد موی سر باعث سلامتی بیشتر موها می شود.
برای مبتلایان به مو و پوست حساس،شامپوهای دارای سولفات ممکن است عوارض خفیفی مثل خشکی مو،شکنندگی و وز شدن موها و خارش و جوشهای روی پوست سر ایجاد کنند.
کسانی که چنین علائم و عوارضی را تجربه می کنند بهتر است به سراغ شامپوهای بدون سولفات رفته و از تاثیرات مثبت آنها بهره مند شوند.

پاسخی بگذارید